Sinefiliška metinė refleksija

Pradžia. Praėję metai prasidėjo su Gaspar Noe filmu „Love“ (2015). Taigi… Kokie jie galėjo būti? Čia ir sustosiu (šiaip metai buvo tikrai geri). Net nežinau, kaip save nustebinti šiemet! Šiandien sausio 2 diena, o jokio filmo dar nepažiūrėjau. Nors ne, klystu – naujametinę naktį įpusėjom, bet nepabaigėm Martino Scorsese „Casino“ (1995). Intrigos nebelieka.

Skaičiai. Mano 2016-ais peržiūrėti filmai suguldyti į vieną Mubi.com aplanką. Jų – 113. Priskaičiavus tuos, kurių platformoje neradau (ir, aišku, nepasižymėjau), tikriausiai būtų apie 120, o gal šiek tiek daugiau. Ne skaičiuose esmė ir rašau čia nepasigirti (nes kiti pamatė tikrai daugiau nei aš, tad čia gal slėpti reiktų), nes svarbu ir ką žiūri. Kaip bebūtų, palyginus su 2015 metais, filmų pradėjau žiūrėti beveik triskart daugiau. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi.

Įvykiai. Intensyviausiai lankyti festivaliai – „Kino pavasaris“ ir Talino „Black Nights“ filmų festivalis. Šiek tiek filmų pažiūrėjau sausį vykusiuose „Žiemos ekranuose“, kur savanoriavau. Rudenį, Lietuvos kino festivalių karštinės metą, buvau išvykusi į Taliną, todėl pražiopsojau ir „Scanoramą“, ir „Nepatogų kiną“, ir „VDDF“, ir „Šeršėliafam“. Noriu paminėti ir „KINFO apdovanojimus 2016“, nes šiek tiek prisidėjau. Beje, šiemet pirmąkart Ozo kino salėje žiūrėjau filmą! Nueisiu dar.

Kinas svetur. Kai gyvenau Taline, aplankiau beveik visus kino teatrus, išskyrus „Kosmos IMAX“. Susipažinti su kino teatrais padėjo lapkritį vykęs kino festivalis.

Vienas iš puikiausių dalykų studijuojant Taline buvo nemokami filmai BFM mokyklos kino salėje. Į seansus, vykusius kiekvieną savaitę, galėdavo ateiti kas tik nori. Ten kiekvieną kartą sutikdavau du panašiai keistus vyrus, kurie visada ateidavo vieni (čia, be abejo, nieko bloga): vienas vyras būdavo su tamsiais akiniais, o kitas buvo panašaus amžiaus ir garsiai ir keistai juokdavosi per filmus. Jis, beje, Aki Kaurismaki fanas. Gal tai kažką paaiškina, nežinau. Šių peržiūrų pasiilgsiu.

Izraelyje dairiausi po Haifos ir Tel Avivo sinematekas, būdama Sankt Peterburge apžiūrėjau seniausią mieste kino teatrą „Aurora“.

Metų geriausi. Kartu su Kinfo.lt bendru balsavimu išrinkome 15 geriausių filmų rodytų 2016 metais Lietuvos kino teatruose. Sąrašas čia. Iš šio sąrašiuko mačiau ne viską. Vis dar savo eilės laukia „Karol“ („Carol“), „Hju Glaso legenda“(„The Revenant“), „Didžioji skola“ („The big Short“) ir „Naktiniai gyvuliai“ („Nocturnal Animals“).

Mano asmeniniai 2016 m. favoritai (ne eilės tvarka) būtų štai kokie, kuriems Kinfo.lt lentelėje sudėjau aukščiausius balus yra A. Jodorowsky „Nesibaigianti poezija“ („Endless Poetry“), „Gyvatės apkabinimas“ („Embrace of Serpent“), „Tonis  Erdmanas“ („Tony Erdman“), „Klubas“ („The Club“), „Geismas ir garsas Vakarų Berlyne“ („B-Movie: Lust & Sound in West Berlin (1979-1989)”), „Aloyzas“ („Aloys“).

Rašiniai. Į Kinfo.lt atėjau praėjusių metų gruodį. Jau vieneri metai. Apšilusi kojas darydama interviu, per „Kino pavasarį“ pamėginau parašyti porą apžvalgų („Guoba ir žuvėdra“ ir Ponas Gaga). Tikiuosi, kad laikui bėgant jos tobulės ir bręs. Šiemet jos buvo 4:

Vis dėlto metų tekstas turbūt yra tas, kurį rašiau universitete dramaturgijos paskaitai. Tai – filmo „Amadėjus” („Amadeus”, 1984) analizė.

Ką kino teatruose žiūrėsiu sausį ir vasarį? Kadangi dar nemačiau eklektiškojo iraniečių filmo „Drakonas atvyksta!” („Dragon Arrives“) ir naujausio taip pat iraniečio A. Farhadi filmo „Komivojažierius“ („The Salesman“), todėl keliausiu į „Pasaką“ ar „Skalviją“ ir pasižiūrėsiu. Taip pat reikės apsilankyti trumpų filmų festivalyje ir apžvelgti vieną iš konkursinių programų, dar bus „Žiemos ekranai“ …

Sausio pabaigoje pradės rodyti „Mančesteris prie jūros“ („Manchester by the Sea“), vasario 3-ąją vyks „Traukinių žymėjimas 2“ („T2: Trainspotting“) premjera ir vasarį užbaigs P. Larraino „Žaklina“ („Jackie“). Yra, ką žiūrėti.

Palinkėjimas sau. Žiūrėti daugiau klasikos. Giliau apmąstyti. Daugiau ir greičiau rašyti. Skaityti kokybiškus tekstus. Ieškoti kontekstų ir atpažinti bruožus.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s